Menu Zavřeno

Blog

Na Chodské patnáctistovce exceloval výškař z Baham

Domažlice – Atletický mítink ozdobila výška či rekord stadionu v běhu žen na 1500 m.

Sobotní odpoledne patřilo na Městském stadionu Střelnice již třiapadesátému ročníku Chodské 1500. Pořadatelé z oddílu AC Domažlice zajistili start několika hvězd ze zahraničí či účastníků nedávného Mistrovství Evropy v Berlíně.

Atletika bavila divácky skromně obsazené hlediště a ochozy stadionu již od 14 hodin předprogramem s dětskými kategoriemi. Děti se utkaly v běhu na 300, 600, 800 a 1500 metrů.

Prvním vrcholem mítinku byla soutěž výškařů, kde se očekával třaskavý souboj Bahamana Trevora Barryho s bronzovým olympijským medailistou z Athén Jaroslavem Bábou. Nakonec se jednalo o jednoznačnou záležitost borce z amerického kontinentu, který se na třetí pokus přenesl přes laťku ve výšce 226 centimetrů. „Tento výkon byl jedním z nejhodnotnějších v celém programu, protože se v Domažlicích takhle vysoko ještě neskákalo,“ zmínil jeden z hlavních organizátorů mítinku Martin Pivoňka.

Reprezentant Dukly Praha Bába vybojoval druhé místo výkonem 211 centimetrů. O třetí místo se dlouho pral odchovanec domažlické atletiky Matěj Klukan, ale nakonec byl v souboji o bronz šťastnější Matyáš Dalecký z Kolína s výkonem 205 cm.

Na nejkratším sprintu, který se běhá jako Memoriál Ivana Kitzbergera se prosadili atleti z regionu. Ve finále kraloval Kubeš ze Škody Plzeň, když jako jediný na stometrové trati stlačil čas pod hranici 11 sekund – 10,89 s. Druhý skončil Richter z Chebu a souboj domácích atletů o bronz skončil o setinu ve prospěch Tauera před Váchalem. Mezi ženami byla časem 12,07 s. nejrychlejší usměvavá sprinterka z USK Praha Jiranová.

V hlavním běhu na 1500 metrů zaběhla stylem start – cíl skvělý čas 4:20,52 min. Sekanová z USK Praha. Za rekordem mítinku zaostala o půl vteřiny, ale i tak se mohla těšit z nového rekordu stadionu.

Téměř na závěr pětihodinového atletického zápolení se na startu hlavního závodu na stejné distanci sešli muži – mílaři. Očekával se útok na rekord mítinku, který loni časem 3:38,34 min. vytvořil Maďar Tamás Kazi. Ale už na metě 800 m, kde odstoupil vodič Ekl, bylo jasné, že v tomto případě se tabulky přepisovat nebudou. Triumf po zrychlení v posledním okruhu vybojoval znovu maďarský závodník, tentokrát Kovács za 3:48,23 min. Dvě vteřiny za ním finišoval vítkovický účastník ME Zemaník před kolegou z týmu Symerským.

Plzeňský sprinter Kubeš po triumfu na stovce uhájil o dvě setiny vítězství i na 300 m časem 34,66 s.