Menu Zavřeno

Blog

52. ročník Běhu lesy babylonskými ovládl Jirka Voják

V sobotu 7.10. se v babylonských lesích uskutečnil 52. ročník tradičního krosového závodu. 

V hlavním závodě vyhrál Jiří Voják, před Josefem Šimsou a Pavlem Burtem. 

Prozatím přinášíme výsledky všech kategorií. 

VÝSLEDKY

FOTOGLAERIE MANŽELŮ BENDOVÝCH  

Více v článku Ondřeje Váchala…

První říjnová sobota na Babyloně patřila běžcům

Babylon – V sobotu 7. října uspořádal domažlický oddíl AC již 52. ročník Běhu lesy Babylonskými. Krosový závod vedený především po lesních cestách byl zároveň součástí Běžeckého poháru mládeže Plzeňského kraje a regionálního seriálu Hrbáček Běžec Chodska.

   Závody provázelo proměnlivé počasí, kdy se rtuť teploměru pohybovala kolem desetistupňové hranice. Na startu v těsné blízkosti Autocempu Babylon se v dětských či mládežnických kategoriích mnohdy srocovalo deset až dvacet závodníků. V lesích nedaleko Babylonu se tak proháněli zástupci snad všech atletických oddílů v kraji. Lehce před polednem se na trať, kde se musí často měnit rytmus běhu, vydala skupina dorostenců a žen. Trať dlouhou 3200 metrů nejrychleji zvládl Adam Horník, který časem 11:02 vyhrál kategorii dorostenců. Reprezentant lyžařského oddílu Sport Club Plzeň předčil domácího Jakuba Karlacha či borce z AK Škoda Plzeň Petra Sýkoru. S nepatrným odstupem za elitní čtveřicí dorostenců se v cíli objevila i česká reprezentantka v běhu na lyžích Kateřina Beroušková. Ta proťala cílovou pásku v čase 11:29. Za členkou Sport Clubu Plzeň, která v rámci přípravy na nadcházející zimu testovala formu, se v čase 14:05 cíle dočkala i Vendula Fronková z AC Domažlice. O dalších třicet vteřin později doběhla Anna Votavová (Sport Club Plzeň). Krásný výkon předvedla mezi ženami nad 35 let Petra Šmákalová. Ta v dresu TJ Sokol Plzeň Petřín v čase 12:02 brala v absolutním pořadí žen druhé místo. Druhá příčka v kategorii zralejších žen připadla Evě Perglerové z Přeštic a bronz vybojovala Lucie Formanová z Mrákova.

   Zhruba třicet minut po poledni na tři závodní okruhy vyrazilo čtyřiačtyřicet mužů. Nejodvážněji vystartoval Josef Šimsa z Dukly Praha, který hodlal znepříjemnit cestu za dalším triumfem Jiřímu Vojákovi. Šimsa si v průběhu prvního kola vytvořil několikametrový náskok, který držel před zástupcem domažlických Mílařů. Za touto dvojicí krájelo metry závodu silné uskupení ve složení: lyžaři Pavel Burt, Luděk Šeller, Vladislav Razým, triatlonista Tomáš Plojhar, lesní muž Ondřej Teska či dráhaři Vít Bílý a Martin Šilhavý. V druhém kole se před Šimsu dostal Voják. Borec Mílařů Domažlice si stupňovaným tempem v závěrečném okruhu pohlídal svoji pozici a trať dlouhou 5600 metrů zvládl v čase 19:07. Ztrácející Šimsa se ve třetím kole musel strachovat i o druhé místo, protože jeho pronásledovatelé se začli nebezpečně přibližovat. Šimsa nakonec druhé místo uhájil v čase 19:32. Třaskavý souboj lyžařů o třetí místo rozhodla až cílová rovinka, kde měl více sil Pavel Burt ze Sport Clubu Plzeň. Ten cíloval v čase 19:43 před borcem z liberecké Dukly. „Snažil jsem se během posledního kilometru několikrát nastoupit, ale Pavel se mě vždy udržel a ve finiši byl lepší,“ popsal neúspěšné útoky a dvouvteřinovou ztrátu na bronz Šeller. Pod hranici dvaceti minut se vešel ještě domácí Vít Bílý (19:51). Na dalšího zástupce pořádajícího oddílu a zároveň loňského vítěze Tomáše Plojhara zbylo šesté místo. Při absenci Freie, Váchala a Veselého se v kategorii mužů do 40 let ještě více zamotala situace v boji o 2.- 6.místo. Za jistým vítězem Vojákem vypadá situace následovně: Frei 81, Teska 71, Veselý 70, Plojhar 69 a Váchal 66 bodů. To mezi čtyřicátníky jsou karty rozdány víceméně jasně. Vítězslav Fronk se totiž dalším vítězstvím přiblížil celkovému triumfu v seriálu, když sobotní závod zvládl v čase 21:56. O 38 vteřin déle strávil na trati Norbert Švarc. Za elitní dvojicí Mílařů si pro bronz doběhl Pavel Majer, který za Švarcem zaostal o pouhých pět vteřin. Mezi muži nad 50 let o svém dalším vítězství nad Pavlem Berouškem rozhodl v závěrečném okruhu Martin Váchal z LK Tatran Chodov (23:25). Rivala z Postřekova porazil o 25 vteřin. Pro třetí místo si přijel Karel Voráček z Dolan (24:41). V kategorii šedesátníků tentokrát nedal dvojici Královec – Fait šanci Petr Hojda. Borec z Klenčí rychlou trať ovládl v čase 26:21. Ve velmi těsném finiši, kdy oba borce dělila pouhá sekunda, rozhodl o druhém místě ve svůj prospěch zástupce Mílařů Jiří Královec, který dosáhl času 27:16. Třetí místo pak bral Karel Fait, reprezentující AGP Domažlice. Samozřejmě jako na všech ostatních závodech seriálu Hrbáček Běžec Chodska nechyběl zástupce sedmdesátníků František Mãrz z Kouta na Šumavě. Pořadatelé v čele s ředitelem závodů Petrem Konopem mohou být kromě hezkých výkonů spokojeni i s hojnou účastí, když letošní ročník absolvovalo 210 běžců.